Dlaczego żyjemy w stresie?

Nie zmieniło się nic oprócz nastawienia. Dlatego zmieniło się wszystko.

Anthony de Mello

W obecnych czasach w których towarzyszy nam permanentny stres, w których media przekazują najczęściej nie najlepsze wiadomości musimy sami się o siebie zatroszczyć. Życie w pośpiechu, pełne napięć i stresu, może być przyczyną wielu problemów emocjonalnych, może powodować brak zadowolenia z życia lub frustrację. Stres to nic innego jak reakcja naszego organizmu na sytuacje , któr e zakłócają równowagę w naszym życiu. To w jaki sposób radzimy sobie ze stresem w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego, tak ważne jest żeby poznać nasze uczucia, reakcje na nowe sytuacje i szanować je. Sprawić, żeby stres stał się naszym sprzymierzeń cem, mobilizującym nas do zmierzenia się z problemami. Ogromny wpływ na skuteczność radzenia sobie ze stresem ma wiara we własne możliwości
do jego pokonania. Nastawienie do życia jako pasma wyzwań , a nie trudności dodaje nam energii i siły do działania. A co jeszcze sprawia, że czujemy się mocni i opanowani?

Pozytywne nastawienie

Szukanie jasnej strony życia niesie ze sobą nadzieję oraz chęć poszukiwania nowych rozwiązań. Dostrzeganie nowych możliwości sprawia, że stajemy się bardziej elastyczni i otwarci. A to z kolei toruje nam drogę do osobistego rozwoju. Zabawa w zadowolenie, w którą bawiła się Pollyanna z powieści Eleonory H. Porter z pewnością potrafi odmienić nasze podejście do życia. Spróbuj w każdej sytuacji znaleźć po wód do zadowolenia. Może się okazać, że powodów jest więcej niż sądziłaś, że jest.

Uczucie wdzięczności

Spoglądaj na otaczający cię świat z dziecięcą fascynacją, wówczas każdy promyk słońca, zapach kwiatów, podmuch wiatru będzie powodem do radości i wdzięczności. Dzisiejszy świat skupia się na brakach i niedostatkach, na nieustannej pogoni za światem materialnym, przez co umyka nam ta subtelna, wrażliwa, piękna strona życia. Skup uwagę na drobiazgach a przekonasz się jak wiele świat ma ci do zaoferowania.

 Odpowiednie odżywianie

Nie ma jednej recepty, jednej diety odpowiedniej dla wszystkich ludzi.
Każdy powinien przyjrzeć się
swoim nawykom żywieniowym oraz swojemu zdrowiu, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: czy wszystko jest ok? Organizm ludzki potrafi się wspaniale regenerować ale nie bez końca. Jedz tylko wtedy kiedy jesteś głodna. Zadbaj o to aby jedzenie było smaczne i sprawiało, że czujesz w sobie energię i siłę. Jeśli po zjedzonym posiłku czujesz się senna lub zmęczona to pora przyjrzeć się bliżej energię i siłę. Jeśli po zjedzonym posiłku czujesz się senna lub zmęczona to pora przyjrzeć się bliżej swojej diecie. Może pora na zmiany?

Czysta przestrzeń wokół siebie

W domu i w pracy stwórz piękne otoczenie oraz klimat zgody i pokoju. To co cię otacza ma niebagatelny wpływ na Twój nastrój i codzienne funkcjonowanie. Czysta przestrzeń, to czysty umysł. Pozbywanie się nagromadzonych rzeczy sprawia, że pojawia się więcej miejsca nie tylko w
mieszkaniu, ale też w głowie i w sercu. Podczas gruntownych porządków umysł się wycisza i uspakaja. Pojawia się harmonia i miejsce na działanie.

Spokój

Zatrzymaj się, rozejrzyj i zaakceptuj miejsce w którym jesteś TERAZ. Nie zamartwiaj się tym czego nie zrobiłeś w przeszłości. Nie odkładaj tego co jest dla ciebie dobre na bliżej nie określoną przyszłość. Nie masz wpływu na to co było wczoraj , ani też na to co będzie jutro. Tylko dziś się liczy. Całą swoją uwagę skup na chwili obecnej i bądź najlepszą wersją siebie teraz. W chwili kiedy odpuścisz kontrolę nad rzeczami, na które nie masz wpływu, łatwiej ci będzie opanować stres. Oddychaj głęboko, oddychaj świadomie, oddychaj swobodnie świadomy oddech przyczynia się do odzyskania równowagi w ciele i umyśle.

Aktywność

Aktywność fizyczna w każdej postaci to prosty, sprawdzony sposób aby pozbyć się napięć w ciele. Szybkie tętno, głębszy od dech zmniejsza w Twoim organizmie poziom hormonu stresu (kortyzolu), a zwiększa poziom endorfin, odpowiedzialnych za uczucie szczęścia. Taniec, pływanie, bieganie, jazda na rowerze znajdź aktywność, która sprawia ci największą
przyjemność i poświęć jej 30 minut każdego dnia. Pozwoli ci to utrzymać nie tylko dobrą formę fizyczną ale też psychiczną.

Śmiech

Śmiej się często i serdecznie. Śmiech do łez powoduje, że wdychamy dużo więcej tlenu, który poprawia pracę naszego mózgu i ma działanie odprężające. Poczucie humoru sprawia, że nabieramy dystansu do sytuacji i problemów, które musimy rozwiązać. Zadbaj o swoje dobre samopoczucie.
Trzymaj się z daleka od negatywnych i stale narzekających ludzi. Nie marnuj swojego cennego czasu i energii.

Zatroszcz się o siebie. Masz wybór. Wszystko jest okazją do rozwoju lub przeszkodą, która cię przed nim powstrzymuje. Każdy z nas powinien wziąć odpowiedzialność za własne życie, która polega na tym, że każdego dnia to JA wybieram czy dziś będę się zdrowo odżywiać, czy dziś znajdę odrobinę czasu aby zajrzeć w głąb siebie, czy dziś będę szczęśliwa.

Nie zawsze jest to proste. Ale bardzo ważne jest aby próbować. Nikt tego za nas nie zrobi. Jeśli brak Ci sił z powodu nadmiaru obowiązków to naucz się odpoczywać, ale nie ci sił z powodu nadmiaru obowiązków to naucz się odpoczywać, ale nie rezygnuj z siebie. Znajdź w rezygnuj z siebie. Znajdź w ciągu dnia taki moment : może to być poranek , południe, wieczór w zależności od tego na co pozwala ciągu dnia taki moment: może to być poranek , południe, wieczór w zależności od tego na co pozwala Ci praca i rytm twojego dnia codziennego, który pozwoli ci to na odprężenie i nabranie ci praca i rytm twojego dnia codziennego, który pozwoli ci to na odprężenie i nabranie dystansu do życia. Zanurz się w swój oddech, stwórz przestrzeń tam, gdzie jej zabrakło, zbuduj siłę, ę w swój oddech, stwórz przestrzeń tam, gdzie jej zabrakło, zbuduj siłę, żeby nic nie mogło cię złamać, doceń swoje ciało, obserwuj jego ograniczenia, uświadom sobie hałas, żeby nic nie mogło cię złamać, doceń swoje ciało, obserwuj jego ograniczenia, uświadom sobie hałas, który tworzą pędzące myśli. Przyglądaj się sobie…który tworzą pędzące myśli. Przyglądaj się sobie…

I pamiętaj, o słowach Arystotelesa, że:

„Najważniejszy związek w życiu, jaki możemy mieć, to ten z samym sobą. Najważniejsza podróż, jaką możemy odbyć – to ta do odkrycia siebie samego. Żeby poznać siebie, musisz spędzać czas ze sobą, nie możesz bać się być samemu. Poznanie samego siebie to początek wszelakiej mądrości.”

Owa mądrość sprawia, że to my kontrolujemy nasz stres, a nie on nas.

~Marta

Related Posts